Biologia

Biologia to nauka przyrodnicza o układach fizyko-chemicznych, do których można zastosować określenie "żywy", o życiu, ich pochodzeniu, rozwoju osobniczym, ewolucji, zależnościach między nimi, a także o powiązaniach między nimi i środowiskiem. Biologia stara się, używając metod naukowych, formułować ogólne prawa dotyczące wszelkich przejawów życia. Biologia to termin wprowadzony w 1802 roku niezależnie przez dwóch przyrodników: Gottfrieda Reinholda Treviranusa i Jeana Baptiste Lamarcka w odniesiemiu do gałęzi nauki zajmującej się organizmami żywymi; w wieku XX do obiektów zainteresowania biologii dołączyły wirusy, które trudno nazwać organizmami, ale raczej układami fizyko-chemicznymi, do których można zastosować określenie "żywy".

Przykłady efektownych metod i technik uczenia się i nauczania

Książki przedmiotowe do gimnazjum

Książki przedmiotowe do gimnazjum

Książki przedmiotowe do liceum

Książki przedmiotowe do liceum

Konspekt zajęć terenowych


Konspekt zajęć terenowych dla Gimnazjum

Nauczyciel: Mariusz Pluciński
Szkoła: Gimnazjum nr 73 im. Jerzego Huberta Wagnera
Klasa: 3

Przedmiot: Biologia
Dział programowy: Różnorodność ssaków
Podstawa programowa:
VI. Świat zwierząt – kręgowce (W. III 9–11)
- Rozpoznawanie w terenie pospolitych gatunków zwierząt kręgowych
- Posługiwanie się kluczem do oznaczania kręgowców
- Rozpoznawanie w terenie pospolitych gatunków zwierząt kręgowych

Temat: Różnorodność ssaków na terenie Kampinowskiego Parku Narodowego
Liczba godzin: 45 min - zajęcia terenowe
                         45 min - zajęcia podsumowywujące w klasie

Cele zajęć:

Wiadomości:
  • zapoznanie się z gatunkami ssaków występującymi na terenie KPN
  • przybliżenie jak w prawidłowy sposób posługiwać się atlasem

Umiejętności:
  • rozpoznawanie ssaków żyjących na terenie KPN
  • rozpoznawanie śladów pozostawianych przez ssaki
  • posługiwanie się atlasem w celu znalezienia potrzebnych informacji

Postawy:
  • wyrabianie postawy badawczej uczniów
  • kształtowanie emocjonalnego stosunku do przyrody
  • powiększanie wiedzy na temat różnorodności ssaków w Kampinowskim Parku Narodowym






Metody pracy: poszukująca, badawcza i obserwacyjna.

Forma pracy: praca w grupach.

Środki dydaktyczne: atlas do tropienia zwierząt, aparat fotograficzny na grupę (ewentualnie telefon komórkowy z aparatem), karta pracy, ołówek


Przebieg lekcji w terenie

Faza wprowadzająca:

  • Spotkanie się z uczniami we wcześniej wyznaczonym miejscu.
  • Podanie tematu i przewidywanego czasu trwania wycieczki oraz miejsca zbiórki.
  • Przedstawienie planu wycieczki.
  • Podział uczniów na grupy oraz objaśnienie zadań do wykonania

Faza realizacyjna:

  • Każda z grup otrzymuje atlas
  • Grupy oddalają się w różnych kierunkach w celu poszukiwania wszelkiego rodzaju śladów (tropów, odchodów, innych śladów)
  • Uczniowie dokumentują za pomocą aparatu fotograficznego swoje obserwacje oraz robią notatki na podstawie atlasów

Przebieg lekcji w klasie:

Faza wstępna:
wprowadzenie

Faza realizacyjna:

  • Wypełnienie kart pracy

Faza podsumowywującja:

  • Podsumowanie uzyskanych obserwacji przez każdą grupę
  • Sprawdzenie wspólnie wypełnionych kart pracy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ankieta - Biologia w Twojej szkole

Prezentacja podsumowująca ankietę